Zájezd
Bosna a Hercegovina, utajený klenot Balkánu

Objednat od 13 990 Kč / os. + vstupy a příplatky dle volby
Vhodné pro: jednotlivce a rodiny s dětmi
Číslo zájezdu: 964

Popis zájezdu

Vstupte s námi do utajeného klenotu Balkánu – Bosny a Hercegoviny, země, kde se snoubí půvabná historie, bohatá kultura a nádherná příroda. Tato okouzlující cesta nás provede jedinečnými místy, kde se snoubí různorodé kouzlo, odhalující jedinečný charakter tohoto balkánského pokladu.

1. den – Odjezd ve večerních hodinách.

2. den – Cestou navštívíme pravé balkánské městečko Jajce, které si zachovává středověkou atmosféru a dosud nepodlehlo masové turistice. Ospalými uličkami plnými koček vyjdeme z historického centra až k ruinám pevnosti, která pamatuje slavné Bosenské království a odkud se nabízí krásný výhled na vysoké minarety mešit, do okolních kopců a zeleně. Z vyhlídkové plošiny přímo na okraji města se nám naskytne dechberoucí pohled na ohromující 27 metrů vysoký vodopád, jehož řev vody doslova ohlušuje a krůpěje kapiček dokáží v parném počasí náležitě osvěžit. Poté přejedeme na ubytování a večer budeme při odpočinku vstřebávat první dojmy z Balkánu.

3. den – Pravé kouzlo orientu zažijeme v Mostaru, místu, kde se střetávají různé kultury a tradice a jež nechvalně poznamenal válečný konflikt v roce 1993. Staneme na ikonickém Starém mostě, který se propadl do hlubin řeky Neretvy a byl nákladně rekonstruován podle původních stavebních plánů. Kolem zachovalých tureckých domů projdeme uličkou „kujundžijů“, šikovných řemeslníků, kde i dnes můžete nakoupit tradiční výrobky a věci z orientu. Navštívíme Koski Mehmed-pašovu mešitu, která je považována za jednu z nejkrásnějších v zemi.

4. den – Tajemno na nás dýchne v nekropoli Radimlja, uprostřed tzv. kamenných spáčů, středověkých náhrobních kamenů z dob působení křesťanské sekty Bogomilů. Památka je zařazena na seznam světového dědictví UNESCO. Přesuneme se na konec hlubokého údolí řeky Bregavy do městečka Stolac, které během války v Bosně a Hercegovině bylo značně poškozeno, a jehož hodinová věž byla obnovena roku 2013. V krasové oblasti Popovo Polje vstoupíme do největší bosenské jeskyně Vjetrenica, proslulé díky silnému proudění vzduchu u vstupu a nálezy pozůstatků medvěda a levharta jeskynního z poslední doby ledové.  

5. den – Zavítáme do malebného městečka Počitelj rozloženého na příkré stráni nad řekou Neretva, kde na nás dýchne příjemné středomořské klima. Prohlédneme si Šišman Ibrahim-pašovovu mešitu, která byla válkou těžce poškozena a na začátku 21. století rekonstruována do původní podoby. Ti smělejší si budou moci zaplavat v jezírku pod impozantními vodopády Kravica, širokými 100 a vysokými 25 metrů, v jehož smaragdových vodách se prohánějí rybičky. Podíváme se až k prameni Vrelo Bune, který vyvěrá ze 100 metrů kolmé vápencové stěny. Jedinečnou atmosféru místu dodává klášter „tekije“, který si zde vybudovali příslušníci řádu dervišů v 15. století.

6. den – Strávíme přechodem náhorní plošiny v pohoří Bjelašnica, známé díky bělosti vápencových kamenů a sněhu, který se tu na jaře drží poměrně dlouho. Projdeme kaňonem říčky Rakitnice, hlubokým až 800 metrů, horskými vesnicemi s tradičním folklórem a specifickým nářečím, přes muslimské osady až ke starým vodním mlýnkům a neobvyklému cínovému minaretu.

7. den – Navštívíme hlavní město Bosny a Hercegoviny Sarajevo, místo dechberoucího kontrastu orientální architektury, socialistické výstavby a válečných hřbitovů. Projdeme si muzeum tunelu, který byl za války jedinou spojnicí obléhaného města se světem. Podíváme se do turecké čtvrti s mnoha bazary a typickými orientálními hostinci. Vynechat nemůžeme ani Latinský most, kde byl spáchán atentát na Františka Ferdinanda d'Este. Nakonec vyjedeme lanovkou na vrch Trebević a sestoupíme podél bývalé bobové dráhy, mementem konání zimních olympijských her v roce 1984.

8. den – Návrat do ČR v odpoledních hodinách.

 

Informace k zájezdu

Doprava
Během zájezdu vám bude k dispozici zahraniční autobus splňující všechny předepsané normy Evropské unie včetně vybavení bezpečnostními pásy.

Ubytování a stravování
Zajištěno v hotelu se snídaní. Možnost jednolůžkového pokoje za příplatek 1100 Kč/noc.

Pojištění CK
CK2 je cestovní kanceláří, nikoli agenturou či spolkem. CK2 je tedy řádně pojištěna proti úpadku a Vámi svěřené finance jsou 100 % chráněny.

Pojištění léčebných výloh
Za příplatek lze zajistit pojištění léčebných výloh či komplexní pojištění (pojištění léčebných výloh, úrazové pojištění, pojištění odpovědnosti za škody na zdraví a majetku, pojištění zavazadel a pojištění stornopoplatku. Pojištění zahrnuje také pojistné události související s onemocněním COVID-19.

Cena zahrnuje
Dopravu autobusem po celou dobu zájezdu, ubytování v hotelu se snídaní (5 nocí), zákonné pojištění CK a služby průvodce.

Cena nezahrnuje
Zajištění vstupů dle programu 118 EUR/dospělý, 103 EUR/dítě do 15,99 let pobytová taxa za 5 nocí). Příplatky za vstupné se hradí v Kč po vyplnění přihláškového formuláře na základě zaslané cestovní smlouvy.

Rodinná nabídka pro 4 osoby* za 49 900 Kč
V rezervačním formuláři uveďte do poznámky kód "4 za 49 900".
* osoby bez rozlišení věku 0 - 99 let, cena nezahrnuje vstupy

Rezervujte teď, plaťte později
Zakoupíte-li si váš zájezd nyní, můžete uhradit pouze zálohu ve výši 5 000 Kč/osoba. Zbylou částku pak jednoduše vyrovnáte až 60 dnů před odjezdem na váš vybraný zájezd.

Galerie

od 13 990 Kč /os. Objednat